AKTUALITY

 
 

 

Ptačí chřipka  rok 2021

Pro více informací slouží odkaz na STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVU.

www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ptaci-chripka-influenza-drubeze/ptaci-chripka-v-cr/

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, častěji u vodních. Rizikovými jsou viry influenzy typu A, subtypy H5 a H7, které mohou být buď vysoce, nebo nízce patogenní. Viry vysoce patogenní aviární influenzy (především H5N1) mohou způsobit rozsáhlé ztráty u domácí drůbeže, naopak u volně žijících vodních ptáků (např. kachen) jsou úhyny vzácné. Dosud nebyl dokázán přenos virů z volně žijících ptáků na lidi.

Opatření k zamezení šíření nákazy se přijímají, pokud se vyskytne virus influenzy typu A podtypu H5 nebo H7 v chovech drůbeže (jak HPAI, tak LPAI) a pokud je potvrzena vysoce patogenní aviární influenza ptáků způsobená virem vysoce patogenní influenza A subtypu H5N1 u volně žijícího ptactva.

Státní veterinární správa sleduje aktuální situaci doma i v zahraničí. Virus ptačí chřipky je v prostředí přítomen, i přestože ptáci nevykazují klinické příznaky onemocnění (zejména pokud se jedná o nízce patogenní kmeny). Důležitou prevencí je zabránit přímému kontaktu drůbeže s volně žijícími rezervoáry a zabránit kontaktu volně žijících ptáků s vodou a krmivem pro drůbež.

 

Surveillance aviární influenzy v ČR

S ohledem na včasné zachycení viru aviární influenzy na našem území je zaveden v souladu s evropskou legislativou systém sledování aviární influenzy ptáků v chovech drůbeže a u volně žijících ptáků.

V chovech drůbeže se provádí odběr krve k sérologickému vyšetření, který má za cíl zjistit přítomnost protilátek proti viru ptačí chřipky v chovech.

U volně žijících ptáků je surveillance založena na laboratorním virologickém vyšetřování nalezených nemocných nebo uhynulých volně žijících ptáků a zaměřuje se především na cílové druhy stěhovavých vodních ptáků, u nichž se ukázalo, že jsou vystaveni vysokému riziku nákazy a přenosu viru vysocepatogenní aviární influenzy do chovů drůbeže.

Při zjištění vysoce patogenní nebo nízce patogenní aviární influenzy subtypu H5 nebo H7 v chovech drůbeže a v případě výskytu HPAI subtypu H5N1 u volně žijících ptáků se přijímají opatření, které mají za cíl zabránit šíření této nebezpečné nákazy.

V komerčních chovech drůbeže je také zaveden systém včasného varování, kdy má chovatel drůbeže podnikatel povinnost sledovat užitkovost a zdravotního stav drůbeže. Pokud dojde k poklesu v příjmu potravy a vody o více než 20 %, poklesu v produkci vajec o více než 5 % po dobu delší než 2 dny a zvýšené úmrtnosti o více než 3 % týdně musí chovatel neprodleně hlásit tyto změny místně příslušné krajské veterinární správě.

 

Sdělujeme chovatelské veřejnosti smutnou zprávu, že dne 22. ledna 2021 zemřel dlouholetý posuzovatel a chovatel drůbeže, významný představitel sekce chovatelů drůbeže, vážený pan Jaroslav KALAŠ z Lípy na Královéhradecku. Čest jeho památce.

25.12.2020 po dlouhé nemoci v nemocnici zemřel přítel Josef Martinec chovatel králíků a holubů, ale především vynikající člověk.

V současné těžké situaci se rozloučení koná v kruhu rodinném.
Čest jeho památce.

 

Informace č. 6 - tisková zpráva 187 vzorník králíků.pdf (60444)

od 10.5.2020

INFORMACE k opatřením vlády - koronavirus.pdf (181835)

 

Narizeni-kraje-z-18-3-2020-o-povinnem-noseni-ochrannych-pomucek_1.pdf (719343)

Vláda kvůli šíření epidemie koronaviru omezila volný pohyb osob na nezbytné minimum

Publikováno:
16.3.2020
Autor:
Odbor komunikace

Na mimořádném jednání vlády v neděli 15. března 2020 vláda rozhodla v rámci preventivních kroků proti šíření koronaviru SARS CoV-2 o dalších mimořádných opatřeních. Od půlnoci 16. března až do 24. března 6.00 ráno vyhlásila omezení volného pohybu osob až na vymezené nezbytné výjimky. Prodloužila rovněž opětovné zavedení ostrahy hranic. Speciální web má adresu koronavirus.mzcr.cz, speciální linka v souvislosti s koronavirem má číslo 1212.


Od 16. března 0.00 hodin proto platí v celé České republice omezení volného pohybu osob. Opustit bydliště bude možné jen v přesně specifikovaných případech, například z důvodu cesty do zaměstnání či podnikání, nezbytných cest za rodinou a blízkými či cest na nákupy potravin a základních potřeb, léčiv či potřeb pro zvířata, cest k lékaři nebo za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí nebo na poštu. Povoleny jsou samozřejmě i služební pochůzky policistů či strážníků, lékařů či sociálních pracovníků, ale také třeba individuální vycházky do parků či do přírody.

Vláda současně nařídila osobám omezit pohyb na veřejně dostupných místech na nezbytně nutnou dobu a omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru. Zaměstnavatele vláda vyzvala, aby v maximální možné míře u svých zaměstnanců využili práci z domova, aby maximálně vyhověli případným žádostem o dovolenou či placené volno a aby omezili výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele.

Lidé by při kontaktu s jinými osobami měli dbát na dodržování bezpečného odstupu nejméně dva metry. Vláda také doporučuje co nejvíce používat bezhotovostní platební styk a ve zvýšené míře dbát na hygienická opatření.

Vláda schválila také možnost nasazení vojáků Armády ČR a příslušníků Celní správy při řešení krizové situace a prodloužila mimořádné opatření o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic České republiky, a to až do 4. dubna 2020 do 23.59 hodin. Ochrana hranic se týká pozemní hranice s Německem a Rakouskem a vzdušné hranice, hranice s Polskem a Slovenskem si chrání obě tyto země z vlastní iniciativy.

Upřesnila také mimořádné opatření k zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, které se nově netýká autoservisů do 30 osob, odtahových služeb, prodejců náhradních dílů, zásilkových služeb, prodejen zahrádkářských a zemědělských potřeb, prodejen jízdenek, lázeňských zařízení poskytujících služby alespoň částečně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, pohřebních služeb, květinářství, prodejen a výdejen zdravotnických prostředků a provozoven souvisejících se stavebnictvím. Zákaz se také nevztahuje na činnosti, které nejsou živností podle živnostenského zákona.

Naopak od 16. března 2020 od 6.00 hodin se zakazuje prodej ubytovacích služeb s výjimkou ubytoven, lázeňských zařízení a školských ubytovacích zařízení, zakazuje se provoz autoškol, provoz alternativních taxislužeb kromě rozvozu potravin, provoz samoobslužných prádelen a čistíren, maloobchodní prodej stavebnin a hobbymarketů. Ke stejnému času je vztažen i zákaz provozování vnitřních a venkovních sportovišť. Vláda pak rozhodla, že až do odvolání se ruší platnost tzv. modrých parkovacích zón ve městech a obcích. Zakázán byl i přímý prodej jízdenek průvodčími ve vlakových spojích.

Vláda rovněž s platností od 16. března 2020 zakázala všem lékařům, zubním lékařům, farmaceutům a zdravotnickému personálu čerpání dovolené po dobu nouzového stavu. Naopak nařídila všem orgánům veřejné moci a správním orgánům, aby až do 24. března do 6.00 hodin přešly na omezený provoz spočívající ve vykonávání jen nezbytně nutné agendy, omezení osobních kontaktů s veřejností či klienty i mezi zaměstnanci jako takovými a snížily počet zaměstnanců na pracovišti na nezbytně nutné minimum. 

 

 

 

 


 

14.3.2020

Vláda posiluje preventivní opatření v souvislosti s koronavirem, uzavírá obchody a restaurace veřejnosti na dobu deseti dnů

 


Vláda přijala další mimořádné preventivní opatření s cílem zamezit šíření nákazy koronaviru v ČR. Od soboty 14. března 2020 od 6:00 hodin do 24. března 2020 do 6:00 hodin se uzavírají veškeré obchody s výjimkou prodejen potravin, hygienického a drogistického zboží, lékáren a výdejen zdravotnických prostředků, paliv a pohonných hmot, brýlí a kontaktních čoček, výpočetní a telekomunikační techniky, spotřební elektroniky a výrobků pro domácnosti, tabákových výrobků, malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, novin a časopisů, služeb prádelen a čistíren a prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky.

 

Ve stejném období platí také zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování a stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb či vězeňských zařízení. Zavřeny zůstanou také provozovny stravovacích služeb, které jsou umístěny v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 000 m2. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb, například na provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny, a to bez časového omezení.

 

Vidíme za současné situace jako příliš velké riziko shromažďování lidí ve velkých obchodních centrech a v restauracích. V žádném případě však nechceme omezit prodej potravin, léků, drogerie nebo pohonných hmot a dalších nejnutnějších potřeb. Občané se nemusí obávat, zásobování potravin totiž zůstává bez omezení, skutečně není nutné vykupovat obchody,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

 

10.3.2020

Výstava v ÚPICI, která se měla konat 20.-21.března 2020 je zrušená. Bezpečnostní rada státu vydala zákaz výstav do odvolání.

 

 

 

17.2.2020

V ČR je letos druhé ohnisko ptačí chřipky, v komerčním velkochovu na Pardubicku musí vybít přes 100 tisíc kusů drůbeže

 

 

Státní veterinární správa (SVS) vyhlásila letošní druhé ohnisko ptačí chřipky v České republice. Ohnisko nákazy se nachází ve velkochovu drůbeže společnosti Moras Moravany v obci Slepotice na Pardubicku. Jde o vysoce patogenní subtyt H5N8, smrtelný pro ptáky, nicméně jeho přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán.

Chovatel v neděli nahlásil zvýšený úhyn v chovu 7 500 krůt, z toho během tří dnů (od pátku 14. 2. do neděle 16. 2.) uhynulo 1 300 kusů. Hynoucí drůbež navíc vykazovala příznaky svědčící o tom, že by mohlo jít o ptačí chřipku. Úřední veterinární lékaři na místě neprodleně odebrali vzorky uhynulé drůbeže k laboratornímu vyšetření a přijali opatření k zamezení možného šíření nebezpečné nákazy z chovu. Vyšetření uhynulých kusů provedené ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes ráno potvrdilo, že jde o vysoce patogenní subtyp ptačí chřipky H5N8. V hospodářství se nachází také zhruba 130 000 kusů brojlerových kuřat.

„Celý areál firmy byl neprodleně uzavřen, u vjezdu bude instalována dezinfekční smyčka tak, abychom zabránili rozšíření choroby mimo areál. Dnes večer nebo zítra ráno začnou veterináři s utrácením veškeré drůbeže, ta potom bude bezpečně zlikvidována v asanačním podniku,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Zbývající drůbež v chovu bude utracena a přijmou se další opatření, aby se nákaza nešířila. „Podobně jako v případě prvního ohniska, které se nacházelo ve Štěpánově nad Svratkou v Kraji Vysočina, bude vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich bude omezeno přemísťování drůbeže, budou provedeny soupisy chovů a přijata další mimořádná veterinární opatření. Zároveň pokračuje šetření, jehož hlavním cílem je zjistit, jak se nákaza do chovu dostala,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Vzhledem k příznivé nákazové situaci okolo ohniska na Vysočině a uplynutí třicetidenní lhůty od jeho vyhlášení, dnes oznámením na příslušných úředních deskách skončí mimořádná veterinární pro uzavřená pásma okolo ohniska ve Štěpánově nad Svratkou.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.

Základním preventivním opatřením je (pokud možno) chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. V případě podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, nahlásit tuto skutečnost na krajskou veterinární správu.

Chovatelé mají ze zákona garantovanou náhradu za utracená zvířata a MZe jim také proplácí veškeré účelně vynaložené náklady, které vyplynou z opatření nařízených na místě. Žádosti o náhradu je nutné podat do 6 týdnů od utracení zvířat. Veškeré informace jsou uvedeny na webu Ministerstva, kde jsou i kontakty na příslušné pracovníky, kteří chovatelům v případě potřeby poradí.

Více informací k problematice ptačí chřipky naleznete také na webu SVS

 

 

 

18.1. 2020

Výskyt ptačí chřipky v ČR

 

 
V České republice byl po třech letech potvrzen výskyt vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Ohnisko nákazy se nachází v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou v Kraji Vysočina. Nákazu do chovu zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. Jedná se o vysoce patogenní subtyt H5N8 smrtelný pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán.

 

V nakaženém chovu se nacházelo 12 slepic, z nichž šest během dvou dnů uhynulo, dále zde byly tři kachny. Veterinární inspektoři neprodleně po nahlášení úhynu chovatelkou zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé slepice k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To u všech šesti kusů potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku.

„Ihned po potvrzení nákazy jsme přijali nutná opatření, na místo vyrazili pracovníci Státní veterinární správy a její ústřední ředitel se vrací ze zahraniční pracovní cesty. S kolegy na Ministerstvu jsme připraveni pomoci zasaženým chovatelům s odškodněním, které jim ze zákona náleží. Nejdůležitější ale nyní je, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy, chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem, provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.

Základním preventivním opatřením je (pokud možno) chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. V případě podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva nahlásit na krajskou veterinární správu.

Více informací k problematice ptačí chřipky naleznete na webu SVS.  


www.svscr.cz

 

8.1.2020

Výskyt ptačí chřipky v Polsku

 

V roce 2019 bylo potvrzeno celkem 5 ohnisek HPAI v chovech drůbeže v Bulharsku a na konci roku 2019 také 3 ohniska v Polsku (subtyp H5N8), kde došlo k výskytu dalších ohnisek i v roce 2020.

Od začátku roku 2020 bylo v Polsku potvrzeno 6 ohnisek HPAI v chovech drůbeže, čtyři ohniska jsou spojena s detekcí subtypu H5N8 a dvě ohniska subtypu H5 zatím nemají stanovenou neuraminidázu, viz tabulka č. 2.

Tabulka č. 1: Ohniska HPAI v chovech drůbeže a u ptáků chovaných v zajetí, případy výskytu viru u volně žijících ptáků v Evropě od 31. 12. 2019 do 8. 1. 2020 (zdroj: ADNS)

Stát

Počet případů HPAI u volně žijících ptáků

Počet ohnisek HPAI v chovech drůbeže

Počet ohnisek u ptáků v zajetí

Polsko

 

9 (7xH5N8, 2xH5)

 

Celkem

 

9

 

 

Tabulka č. 2: Ohniska HPAI v chovech drůbeže od 31. 12. 2019 (zdroj: ADNS)

Stát

Datum potvrzení

Subtyp HPAI

Kategorie a množství drůbeže

Region

Polsko

31. 12. 2019  Lubartowski

H5N8

Chov krůt (12 089 ks)

Lubartowski

Polsko

31. 12. 2019  Lubartowski

H5N8

 Chov krůt (9 500 ks)

Lubartowski

Polsko

31. 12. 2019  Lubartowski

H5N8

Chov krůt (20 600 ks)

Lubartowski

Polsko

2. 1. 2020

Lubartowski

H5N8

Chov perliček (12 900 ks)

Lubartowski

Polsko

3. 1. 2020

Ostrowski

H5N8

Chov nosnic (36 069 ks)

Ostrowski

Polsko

3. 1. 2020

Krasnostawski

H5

Malochov drůbeže (36 ks)

Krasnostawski

Polsko

3. 1. 2020

Krasnostawski

H5

Malochov drůbeže (43 ks)

Krasnostawski

Polsko

4. 1. 2020

Lubartowski

H5N8

Chov krůt (13 186 ks)

Lubartowski

Polsko

5. 1. 2020

Lubartowski

H5N8

Chov krůt (24 000 ks)

Lubartowski

 

 

 

 

 

 

Výstava králíků - klubová výstava králíků Rexů a Castorexů v areálu chovatelů v Týništi nad Orlicí

 11. ledna 2020.

 

 

 

Informace o objednávce členských známek na rok 2020

Valorizace členského příspěvku na rok 2020

 

Nominální hodnota členského příspěvku na rok 2020 je: 320 Kč (s časopisem Chovatel 680 Kč) pro dospělého člena. 195 Kč (s časopisem Chovatel 580 Kč) pro MCH. Schváleno na VH 2018. Na OO ČSCH zůstává z členského příspěvku pro dospělého člena 160 Kč, z příspěvku pro MCH 49 Kč (a nerozhoduje, je-li součástí příspěvku časopis Chovatel). 

 

 

 

Přihlášky k výstavám r.2020 najdete v sekci výstav.

 

 

 

 

      v sekci OKRESNÍ ORGANIZACE najdete prezentaci okresu mimo výstavy

 

 

 

Výskyt Newcastelské choroby v ČR duben 2018

Výskyt Newcastelské choroby v ČR.pdf (258189)

 
        

Vláda ČR udělala první krok k likvidaci chovatelství v ČR.

Bude následovat skot, králíci, nutrie? Nebo další zvířata u kterých se dále zpracovává i kůže?

Není to tak dávno, kdy vláda chtěla přeorganizovat plemena psů (pes za svoji výchovu nemůže).

 

Tisková zpráva 129. ze dne 17. srpna 2017 VŮLE LIDU A KOLEKTIVNÍ KOŽEŠINOVÝ OMYL .pdf (205165)

Tisková zpráva 128. ze dne 27. července 2017 RECEPT NA VÝROBU NOVELY ZÁKONA.pdf (191442)

 

Tisková zpráva 127. ze dne 25. července 2017 FALEŠNÝ POCIT VÍTĚZSTVÍ.pdf (200513)

 

Stanovisko ČSCH k navrhované novele zákona na ochranu zvířat proti týrání.pdf (230361)

 

Tisková zpráva 124. ze dne 18. července 2017 NEDÁME SE.pdf (187462)

 

Tisková zpráva 123. ze dne 13. července 2017 PARADOXY A VÍTĚZNÁ PROHRA.pdf (192648)

 

Tisková  zpráva. 122 ze dne 11. července 2017 VYVLASTNĚNÍ .pdf (185293)

 

Tisková zpráva. 120 ze dne 22. června 2017 NECHRÁNÍME ZVÍŘA˜TA ANI LIDI.pdf (193716)

 

Tisková zpráva. 121 ze dne 27. června 2017 DIKTATURA PO OCHRANÁŘSKU.pdf (187055)

 

21.7.2017 Králíčí mor 2

Aktuálně mor králíků - Horké králičí­ léto.pdf (211372)

Nemoci králíků.pdf (202948)

Nová vakcína k dostání od 10.8.2017 v ČR.

Informujte se na novou vakcínu u svého vet. lékaře.

 

 

Africký mor prasat

13. 7. 2017
K dnešnímu dni eviduje Státní veterinární správa 49 nalezených uhynulých divokých prasat. Nově byl africký mor prasat potvrzen u jedince nalezeného opět  v katastrálním území Lužkovice. Celkem tak k dnešnímu dni máme 30 potvrzených nálezů. V 16 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, jeden nález zůstává vzhledem ke stupni rozkladu nevyšetřen. Na výsledky vyšetření dvou vzorků se čeká.
Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj vyhlásila dnes mimořádná veterinární opatření upravující v zamořené oblasti (celém okrese Zlín) chov prasat určených k domácí porážce. Chov prasat k domácí porážce v okrese Zlín je na jeho základě dále možný, pouze však v případě, že chovatelé zajistí v chovu dodržení následujících podmínek:
a) bezpečné a spolehlivé vyloučení jakýkoliv kontaktů s divokými prasaty,
b) chov v ustájovacím místě bez výběhu,
c) nezkrmování zelené píce,
d) nepodestýlání slámou,
e) k ošetřovaní prasete používat výhradně vyčleněný pracovní oděv a pracovní obuv.
Pokud chovatelé v zamořené oblasti nezajistí ve svých chovech výše uvedené podmínky, budou muset všechna domácí prasata určená k domácí porážce nejpozději do 31. 7. 2017 porazit. Veškeré suroviny z domácí porážky budou spotřebovány v domácnosti chovatele.

AMP-Postup-pri-nalezu-uhynuleho-prasete-v-zamorene-oblasti.pdf (238233)

 

                              Pro všechny ZO

Objednávku kroužků na rok 2018, okresu nahlásit nejpozději do 30.7.2017.

31.7.2017 musí okres objednávku poslat. Pokud se opozdíme, vše bude bráno jako doobjednávka (vyšší cena).

 

ZO ŽIREČ objednávka kroužků, kontakty na předsedy odborností v sekci základní organizace ŽIREČ

 

 

12.2.2017 Registrace králíků pro rok 2016 ( do 31.12.2016) dokončí přítelkyně Lenka Drahošová.

12.2.2017 Registrace králíků pro rok 2017 (od 1.1.2017) přebírá přítel Hak Robert, více v sekci Odborná komise králíků.

 

Zveřejněno: 08.03.2017

SVS vzhledem ke zlepšení nákazové situace zrušila nařízení zakazující svody ptactva

Státní veterinární správa (SVS) z důvodu zlepšení nákazové situace ruší nařízení vydané 10. ledna letošního roku v souvislosti s vysocepatogenní aviární influenzou (ptačí chřipkou). Nařízení na celém území republiky až do odvolání zakazovalo pořádání akcí, při nichž dochází k soustředění většího množství drůbeže nebo ptactva na jednom místě.

Zákaz se týkal výstav, trhů, přehlídek, burz a dalších podobných akcí. V komerčních chovech drůbeže pak stejné nařízení až na odůvodněné výjimky zakazovalo chov ve volných výbězích. Ve vyhlášených pásmech k jednotlivým ohniskům nadále mimořádná veterinární opatření včetně omezení přesunů ptáků a zákazu svodů ptactva platí.

Od začátku letošního roku bylo na území České republiky postupně vyhlášeno celkem 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. V uplynulém týdnu byla vyhlášena dvě nová ohniska v komerčních chovech drůbeže patřících stejnému majiteli v Karlovarském kraji, od 28. 2. 2017 neeviduje SVS v ČR žádné nové ohnisko ptačí chřipky. Po provedené povinné desinfekci nákazou zasažených chovů a uplynutí legislativou daných lhůt byla již zrušena uzavřená pásma u osmi ohnisek a pro chovatele v těchto oblastech již neplatí mimořádná veterinární opatření. V ochranných pásmech a pásmech dozoru okolo všech zbývajících ohnisek naopak platnost nařízených povinností a omezení v souvislosti s nákazou platí, postupně však bude rušených pásem přibývat.

K dnešnímu dni je potvrzen výskyt viru také u více než pěti desítek volně žijících ptáků na území 13 krajů ČR. Nákaza byla k 8. 3. 2017 hlášena na území 26 států Evropy včetně všech sousedních zemí ČR. Celkový počet ohnisek přesahoval 970. Navzdory zlepšené nákazové situaci je riziko zavlečení nákazy do chovů stále vysoké. SVS proto opět připomíná chovatelům nutnost dodržovat zásady biologické bezpečnosti.

Mezi hlavní preventivní zásady patří chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků – například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit jim v pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Chovatelé by měli podezření na výskyt nákazy, jako např. zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

Podrobný výčet preventivních opatření je dostupný na následujícím odkazu: Ptaci-chripka-informace-pro-drobnochovatele.pdf.

 

 

Nařízení SVS k zamezení šíření ptačí chřipky.

 Platí od 10.1.2017.

Nařízení SVS k zamezení šíření ptačí chřipky.pdf (254741)

Platí od 13.1.2017

Aktuální informace - ptačí chřipka 13.1.2017.pdf (142781)